Cvičení z Pravděpodobnosti a statistiky 1

čtvrtek od 9:00 v S7, LS 24/25

„Ranní ptáče dál doskáče.“

K přednášce Pravděpodobnost a statistika 1 Roberta Šámala vedu cvičení, na kterém se zaměříme na procvičení a hlubší porozumění probírané látky formou řešení příkladů. S velkou pravděpodobností budeme procvičovat látku z poslední přednášky.

Pokud máte nějaký dotaz, pište na vesely (obmotané a) iuuk.mff.cuni.cz, případně se zeptejte při/po cvičení. Také budu rád, když se v průběhu cvičení budete ptát, jakmile vám nebude něco jasné. Po domluvě mohu poskytnout konzultace.

Co jsme dělali

20. 2. Co je pravděpodobnost? Základy a podmíněná pravděpodobnost. Příklady, ze kterých jsme probrali prvních pět (u šestého by mělo vyjít "nemá")
27. 2. Podmíněná pravděpodobnost, Bayesova věta, věta o úplné pravděpodobnosti a zřetězené podmiňování. Příklady, ze kterých jsme probrali prvních pět a u šestého bod a) (v bodě b) mělo vyjít, že změna má stejnou pravděpodobnost jako ponechat si volbu)
6. 3. Nezávislost jevů (včetně souvislosti po dvou nezávislých jevů a k-nezávislých hešovacích funkcí). Pár příkladů na náhodné veličiny. Příklady, ze kterých jsme prošli prvních šest.
13. 3. Diskrétní náhodné veličiny: poznávačka a střední hodnoty. Příklady, ze kterých jsme prošli prvních čtyři a 6a) a b) (pátý příklad by měl být jednoduchý, vyjde vždy binomické rozdělení; nezávislost náhodných veličin bude příště). První test bude za 14 dní.
20. 3. Střední hodnota pro diskrétní náhodné veličiny. Příklady, ze kterých jsme prošli prvních pět (u posledních dvou bez částí c, které by neměly být těžké).
27. 3. Písemka na předchozí látku. Příklady na rozptyl a sdružené náhodné veličiny (prošli jsme prvních 5 příkladů).
3. 4. Příklady na obecné a spojité náhodné veličiny (prošli jsme prvních 5 příkladů, z pátého a-d).
10. 4. Příklady na uniformní, exponenciální a normální distribuci (prošli jsme prvních 5 příkladů, na začátku také šestý z minula).
17. 4. Příklady na spojité a stružené náhodné veličiny (prošli jsme první tři, u Buffonovy jehly jsme si řekli začátek řešení).
24. 4. Zaskočil Jirka Kalvoda: Příklady na spojité a stružené náhodné veličiny a na použití nerovností (řešeny první 4 příklady)
1. 5. Svátek práce, takže se (téměř) nepracuje a (určitě) neučí
8. 5. Den vítězství, tedy opět svátek a žádné cvičení :(
15. 5. Plán: cvičení na statistiku
22. 5. Plán: písemka na cca 20 min. (příklady probírané po první písemce do této písemky) a cvičení na statistiku

Podmínky zápočtu

Získat zápočet pravděpodobně nebude triviálně triviální (ale s velkou pravděpodobností stejné jako na ostatních cvičeních). Budete potřebovat splnit vše z následujících částí: