Tohle je stránka cvičení z Optimalizačních metod 2014/2015, na které budu chodit já a snad i vy. Koná se v úterý od 15:40 v S7. For English students: My exercise session in English has a webpage here.

Další cvičení povedou kolegové Radek Hušek a Tomáš Masařík. Všichni budeme cvičit k přednášce profesora Loebla.

Studijní materiály

Studijní materiály v angličtině

Obsah cvičení

Konzultace

Pokud vám něco z látky není jasné, pokud máte otázky k nějakému příkladu, pokud si chcete popovídat s cvičícím, budu moc rád, pokud se zastavíte na konzultacích. Nově jsem vypsal pevné konzultační sloty; pokud chcete přijít na konzultaci, vyplňte svou přezdívku do některého volného slotu. Konzultace jsou hodinové, s limitem 3 studenti na jednu hodinu zároveň. Zapište se, kam se vám to hodí. Kdyby došly sloty, vypíšu další (a další pak budou v příštích týdnech).

Pokud se zapisete na termin, setkame se pred kabinetem doktorandu S320 ve 3. patre na Malostranskem namesti, vedle S3.

Zapisujte se tady, níže je tabulka (pro čtení) s aktuálně zapsanými:

Body

Zápočet

Zápočet získáte za dosažení alespoň 60 bodů. Body můžete získat těmito způsoby:

Opáčko je opakování látky z posledních dvou cvičení formou minipísemky s jedním příkladem. Bude probíhat zhruba 5-6krát za semestr, vždycky prvních 10 minut cvičení. Opáčka jsou dobrovolná a nejsou přepadová; týden dopředu vyvěsíme na web, jestli se příští cvičení bude jedno konat.

Písemka je 90-minutový klasický test, obsahující cca 5 příkladů po 5 bodech. Bude se konat v polovině semestru a ke konci semestru -- vyhlášena bude 14 dní dopředu. Písemka také není povinná, silně však doporučujeme na písemky přijít. Pokud se nemůžete na písemku dostavit, kontaktujte mne co nejdříve předem emailem.

Domácí úkoly budou praktické a programovací. Za úkol většinou bude vyřešit daný problém pomocí lineárního programování a napsat program/skript, který zadané konkrétní řešení vyřeší a vypíše výsledek. Úkoly budou jiné než ty loňské, ale podobné. Na domácí úkoly bude vždy alespoň měsíc času.

Všimněte si, že je mnoho způsobů, jak získat 60 bodů; vyberte si tu cestu, která vám vyhovuje nejvíce. Všechna cvičení mají stejné podmínky na zápočet.

Vaše průběžné výsledky budeme zveřejňovat na webu. Pokud chcete, můžete si místo jména zvolit přezdívku -- buď na prvních cvičeních, nebo emailem.

FAQ

Q: Jsou obě Tvá cvičení záměnná?

A: Vzhledem k tomu, že jedno bude česky a jedno anglicky, tak asi nebudou, čili neslibuji, že ta samá látka bude na obou cvičení ve stejný týden.

Q: Můžu chodit pouze na anglické cvičení místo českého?

A: Určitě! Budu víc než rád.

Q: Jak hodnotíš opisování?

A: Velmi přísně. Spolupráci např. na přípravě na písemku mám moc rád, ale samotnou plagiarizaci netoleruji. Pokud už píšete řešení, které jste vymysleli se spolužákem, pište ho svými slovy bez čtení spolužákova textu. Dejte si pozor také na to, abyste svá řešení neposílali spolužákům -- oni jej mohou opsat a problémy budete mít oba.

O opisování se tu rozepisuji proto, protože jsme to museli loni řešit a nebylo mi to moc příjemné.

Q: Optimalizace mi moc nejde a na cviceni se nechytam. Co ted?

A: Přijďte na konzultaci! Napište email a můžeme si domluvit čas. Pokud máte kratší dotaz, stači ho napsat v emailu a pořešíme ho elektronickou cestou.