95. Mathematical Colloquium

Tuesday February 17, 2015, 14:30
room S5, 2nd floor
Malostranské nám. 25

In the middle of 1990's, Floer initiated what is now called Floer (co)homology in sympletic geometry and gauge theory. The theory has been developed since then. After giving a bit of background, I would like to present Floer theory for Lagrangian submanifolds based on our joint works with K. Fukaya, Y.-G. Oh and H. Ohta. If time allows, I also speak on generation criterion of Fukaya category based on our joint work with M. Abouzaid, K. Fukaya, Y.-G. Oh and H. Ohta.

About the speaker

Profesor Kaoru Ono studoval na Tokijske univerzite a ziskal zde doktorat v roce 1990. Po absolvovani pracoval na nekolika japonskych univerzitach a od roku 2012 je profesorem na Institutu matematickych ved (RIMS) v Kjotu, ktery je snad nejprestiznejsi japonskou matematickou instituci (jeho cleny jsou tri nositele Fieldsovy medaile a soucasny prezident IMU prof. S. Mori). V minulosti byl prof. Ono hostem prednich mezinarodnich instituci: Institutu Maxe Plancka v Bonnu, Intitutu Henriho Poincareho v Parizi, Institutu Isaaca Newtona v Cambridgi, Ustavu pro pokrocila studia v Princetonu a navstivil Institut des Hautes etudes Scientifique v Bures-sur-Yvette. V posledni dobe byl opakovane hostem Korejskeho ustavu pro pokrocila studia v Soulu.

Prof. Ono pracuje v oblasti algebraicke a diferencialni topologie a geometricke a symplekticke topologie. Je autorem vice nez 50 vedeckych praci v prednich mezinarodnich casopisech (Math. Ann., Proc. Amer. Math. Soc., Invent. Math., J. Reine und Angewandte Math., Ann. Math.), pricemz se jedna vetsinou o rozsahle prace.

Za svou vedeckou praci ziskal Ono nekolik oceneni: Inoue Prize for Science (2007), Autumn Prize Japonske matematicke spolecnosti (2005), dale Geometry Prize (1999) a Takebe Prize (1997), obe rovnez od Japonske matematicke spolecnosti. Kaoru Ono mel zvanou prednasku na Mezinarodnim kongresu matematiku v Madridu (2006) v sekci topologie.

Je nam cti, ze profesor Kaoru Ono, jako prvni japonsky matematik, prednese prazske matematicke kolokvium.