Tomasz Luczak

Emory University, Atlanta; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznan

GRAPH THRESHOLDS

patek 2. prosince 2011 ve 14:00, poslucharna S5, druhe patro

If we allow no copies of a (small) graph H in a (large) graph G the structure of G may considerably change. Moreover, this condition becomes more restrictive when G becomes denser and, above some "threshold density" nu(H), it almost entirely determines the global structure of G which can be characterized by just a few parameters. In the talk we describe some new results in this area and sketch a few techniques which have been recently used to study such a local-to-global graph phenomena.

Prof. Tomasz Luczak je jednim z nejznamejsich evropskych matematiku pracujicich v teorii grafu, kombinatorice a pravdepodobnostnich metodach v kombinatorice. Studoval na universite v Poznani, kde je dnes profesorem. Byl hostem rady prednich instituci po celem svete, zminme zejmena opakovane pobyty na Emory University v Atlante v USA. Je autorem vice nez 150 publikaci a zname knihy o nahodnych grafech (spolu se S. Jansonem a A. Rucinskim, vydal Wiley-Interscience v r. 2000). Za svuj rozsahly a kvalitni vyzkum ziskal radu oceneni, napr. Cenu K. Kuratowskeho Polske matematicke spolecnosti (1991) a Cenu Evropske matematicke spolecnosti (1992). Prednesl radu prestiznich prednasek, zminme alespon zvane prednasky na Mezinarodnim kongresu matematiku v r. 2006 a na Evropskem matematickem kongresu v r. 2004. Na pristim Evropskem kongresu matematiku v r. 2012 v Krakove bude mit plenarni prednasku. Soucasne kolokvium se tyka hlavni oblasti jeho zajmu, asymptotickych vlastnosti nahodnych struktur.