Gregory L. Cherlin

Rutgers University

MODEL THEORY AND FINITE GROUPS

ctvrtek 26. cervence 2012 ve 14:00, poslucharna S5, druhe patro

I will describe some of the ways that the classification of the finite simple groups, or the methods used in that classification, have been applied in model theory, sometimes yielding information about the classification of finite structures. This leads to open questions about the computation or estimation of a certain invariant for finite permutation groups, which should be amenable to systematic treatment.

Gregory Cherlin studoval na Yale University a od roku 1975 je zamestnan na Rutgers University, od roku 1983 jako radný profesor. Absolvoval dlouhodobe pobyty na prednich vedeckých institucich po celem svete (napr. IAS Princeton, Yale University, Univerzita v T\"ubingen, Hebrew University v Jeruzaleme, univerzity v Berkeley a Cambridge). Jeho hlavnim oborem je matematicka logika, teorie modelu a algebra. Zvlaste prace o ultrahomogennich strukturach jsou proslule a spolecne s A. Lachlanem patri k zakladatelum tohoto oboru. Je pravidelným prednasejicim na výrocnich konferencich ASL (Association for Symbolic Logic). V roce 1983 prednesl ve Varsave zvanou prednasku na Mezinarodnim kongresu matematiku. V ramci Mezinarodni matematicke unie pusobil rovnez organizacne jako clen programoveho výboru pro výber recniku v oboru logika (pro ICM 2006). V roce 2007 mu byl udelen cestný doktorat univerzity v Lyonu.

Prof. Cherlin patri k nejznamejsim matematikum pracujicim v oblasti teorie modelu. Je autorem cca 100 publikaci vcetne 4 knih. Prazske kolokvium je z oblasti jeho hlavniho zajmu a je poradano u prilezitosti workshopu venovaneho ultrahomogennim strukturam. Kolokvium je vsak, jak je u nas obvykle, urceno nejsirsi matematicke verejnosti. Soubeh s workshopem vsak vysvetluje ponekud neobvyklý termin konani kolokvia. Osobnost prednasejiciho snad tuto vyjimku ospravedlnuje.