89. Mathematical Colloquium

Thursday April 3, 2014, 15:40
room S5, 2nd floor
Malostranské nám. 25

We shall discuss exponential sums $\sum_n\exp(2i\pi t_n)$. In particular, those with $t_n= an^2$ where $a$ is a real irrational coefficient. A visual analysis of these sums reveals the arithmetical properties of the constant $a$. If time permits we show M. Berry's application to diffraction.

About the speaker

Michel Mendes France, narozen 1936, je vyznamny francouzsky matematik. Studoval na Ecole Polytechnique a pak pusobil na nekolika zahranicnich universitach (napr. Kalifornska univerzita v Berkeley a Universite du Quebec a Montreal, kde je cestnym profesorem). Svou vedeckou drahu spojil s Matematickym ustavem University Bordeaux I. V soucasnosti je emeritnim profesorem teto univerzity a rovnez clenem vykonneho vyboru Pierre Mendes France Institute v Parizi.

Michel Mendes France je znamym matematikem pracujicim v analyticke teorii cisel a take v teorii automatu, teorii slozitosti a ve fyzice. Publikoval pres 150 vedeckych praci. Je spoluautorem (s Gerardem Tenenbaumem) zname knihy Teorie prvocisel a jejich distribuce, ktera vysla v nekolika vydanich a byla prelozena do nekolika jazyku. Za vedeckou praci se dostalo M. Mendesovi Franceovi rady uznani, staci zminit, ze prednesl Mahlerovske prednasky (v r. 1995 na Australian Mathematical Institute, jsou nazvany po nemecko-australskem matematikovi Kurtovi Mahlerovi (1903-1988)) a v roce 1999 mu udelili cenu Paul-Emile Doistau Blutet Francouzske akademie ved. Zminme rovnez, ze zakladni ucebnice v oboru tzv. automatickych posloupnosti (Automatic Sequences, Allouche a Shallit, 2003) je venovana M. Mendesovi Franceovi.

Krome vedeckych clanku Michel publikoval nekolik praci a studii o umeni a o vztahu matematiky a umeni. Vydal i dve knihy o svem otci, znamem francouzskem politikovi Pierrovi Mendesovi Franceovi (1907-1982), jenz byl v letech 1954-55 predsedou vlady Francie. Prazske kolokvium je venovano hlavnimu predmetu jeho zajmu: teorii cisel v mnoha podobach.