Cvičení z Diskrétní matematiky

Cvičení k přednáškám Idy Kantor, které probíhá ve čtvrtky od 14:00 v místnosti N7 v budově IMPAKT.

Podmínky zápočtu

Ke zdárnému ukončení předmětu je potřeba získat zápočet. Na jeho obdržení je potřeba během semestru získat alespoň 100 bodů. Hlavním zdrojem bodů budou dvě písemné práce v polovině a na konci semestru. V obě budou na 60 minut a půjde získat až 60 bodů. Vedle toho budou vypsané občasné domácí úkoly, dohromady za alespoň 50 bodů.

Pokud na konci semestru bude někomu chybět k zápočtu jenom něco málo bodů, bude možné si je doplnit vyřešením dodatečných úkolů.

Domácí úkoly

Všechny domácí úkoly jsou z principu dobrovolné. K získání zápočtu (viz výše) stačí úspěšně zvládnout písemky. Na druhou stranu domácí úkoly vám mohou také bodově trochu pomoci a navíc vám mohou částečně pomoci s přípravou na písemku.

Odevzdávání: Prostřednictvím systému Owl. Údaje k odevzdání brzy pošlu mailem.

Termíny: U každého DÚ budou uvedeny dva možné termíny odevzdání. Pokud DÚ odevzdáte do dřívějšího termínu, opravím jej a případné chyby si můžete opravit bez jakékoliv bodové ztráty.

Pravidla pro vypracování: Domácí úkol byste měli řešit především sami. O možném postupu se v obecné rovinně můžete bavit se spolužáky, ale řešení musí zformulovat každý sám. Každé tvrzení je potřeba řádně dokázat, pěkný návod k tomu jak psát důkazy je zde. Zvláště bych vypíchnul hned první bod: Pokud mluvíte o nějaké věci, jednoznačně ji definujte a označte. Pak se na tuto věc odkazujte jejím označením. Nepoužívejte zájmena, tím výrazně kazíte přehlednost.

1. série domácích úloh, 1. termín odevzdání: 7.11., 2. termín odevzdání: 14.11.

Program cvičení

1. cvičení (3.10.) Výroky, množiny, matematická indukce
2. cvičení (10.10.) Matematická indukce
3. cvičení (17.10.) Relace
4. cvičení (24.10.) Funkce, ekvivalence, uspořádání
5. cvičení (31.10.) Částečné uspořádání
6. cvičení (7.11.) Kombinatorické počítání, princip inkluze a exkluze
7. cvičení (14.11.) 1. písemná práce (indukce, relace, počítání, inkluze-exkluze)

Další příklady

Nejvíce se člověk naučí řešením příkladů. Pokud se chcete potrénovat, můžete využít příkladů v následujících zdrojích.

Další odkazy