Alain Louveau

(CNRS, Paris)

BOREL AND ANALYTIC EQUIVALENCE RELATIONS

utery 23. ledna 2007 ve 12:00, poslucharna S5, druhe patro

In this talk, I will present some of the results obtained in the last two decades in the study of Borel and analytic relations on Polish spaces. I will mainly discuss the case of equivalence relations, in particular the orbit equivalence relations of Borel actions of Polish groups.

Alain Louveau studoval v Parizi pod vedenim G. Choqueta. Behem sve vedecke drahy navstivil radu znamych svetovych matematickych pracovist (opakovane napriklad Caltech). V davne dobe se rovnez zucastnil Zimnich skol poradanych Zdenkem Frolikem. V soucasnosti je vedoucim vedeckym pracovnikem CNRS a je cinny i na Universite Paris VI. Zabyva se topologii a teorii mnozin, zejmena deskriptivni teorii mnozin. Jeho vedecka prace byla ocenena cenou Francouzske akademie ved. V roce 1994 prednesl zvanou prednasku na Mezinarodnim kongresu matematiku v Zurichu. Jeho prazske kolokvium je z hlavni oblasti jeho zajmu.