Henryk Iwaniec

(Rutgers University)

RECENT PROGRESS IN PRIME NUMBER THEORY

úterý 6. června 2006 ve 12:00, posluchárna S5, druhé patro

The distribution of prime numbers is intrinsically connected with zeros of L-functions. In this talk I shall discuss the real and some illusory connections. Sums of certain arithmetic functions over primes manifest some abnormal behavior, so I shall try to interpret their properties. I shall also present some results concerning primes represented by polynomials.

Prof. Henryk Iwaniec vystudoval a habilitoval se ve Varsave, pracoval v Matematickem ustavu Polske akademie ved a take na prednich institucich v zahranici (napr. opakovane IAS Princeton, Courant Institute, ETH Zurich, Bordeuax a dalsi). V soucasnosti je profesorem Rutgers University. Je clenem Narodni akademie ved USA, clenem Polske akademie ved a cestnym doktorem University v Bordeaux. Za svoji mimoradnou vedeckou praci byl opakovane vyznamenan (Statni cena PLR, Sierpinskeho medaile, Ostrowskeho cena, Coleova cena AMS). Profesor Iwaniec byl zvan k vyznamnym prednaskam, z nichz zminme dve zvane prednasky na Mezinarodnich kongresech matematiku (1978 a 1986); na letosnim kongresu v Madridu prednese plenarni prednasku. Hlavnim zajmem Henryka Iwaniece je teorie cisel, v niz publikoval 3 knihy a radu dnes klasickych praci. Teto oblasti je rovnez venovano jeho prazske kolokvium, ktere je urcene siroke matematicke verejnosti.